Category Archives: Brand Test

Brand Test

You are standing in the aisle at your favorite bulk supermarket, co-op or grocer and you have three, four, maybe five different brands of the same product to choose from. Which do you pick? Let us help you.

Every month we perform a brand test where we “test” three different brands of popular products: cheese, frozen pizza, brownies, ice cream, wine, etc. It’s a tough job – but somebody has to do it. Usually we pick a local, generic and national brand and examine their brand style, positioning, packaging and then, of course – taste.

Raising the (chocolate) bar. Which brand are we sweet on?

Chocolate: It’s a Valentine’s Day must! But which brand you gift your sweetheart is crucial. In our latest blind taste test, we tried four brands of dark chocolate, all hovering around 70 percent cocoa. The Criteria 70-72% cocoa Between $3.00 and $4.00 3-3.5 oz. Ghirardelli Taste and appearance We all agreed that Ghirardelli had an […]

Posted in Brand Test | Leave a comment

Which gravy are we inviting over for Thanksgiving dinner?

Between the turkey, the stuffing and the green bean casserole, who has time to fuss with gravy? Sometimes you need a shortcut. In our recent blind taste test, we tried three store-bought gravies on a mission to find our favorite. Heinz Taste and appearance: Heinz offered a robust, herbal flavor. The light color was appealing, […]

Posted in Brand Test | Leave a comment

Which popcorn is Netflix binge-worthy?

Recently, there has been a resurgence in popularity of movie-viewers’ favorite snack. With sales nearly doubling between 2014 and 2015 (expected to reach $12 billion by 2020), and new products seeming to “pop” up everyday, popcorn is more cinematic than ever. Keeping in mind that not all kernels are created equal, we set out on a mission to […]

Posted in Brand Test | Leave a comment

Tomato, tomahto…which boxed soup gets our vote?

What’s a grilled cheese sandwich without its best sidekick: a steaming bowl of creamy tomato soup? With so many great boxed brands to choose from, we set out to find the one that gets our INdorsement.   The Contestants: Trader Joe’s Organic Creamy Tomato Soup Cost: $0.08/oz. Appearance and taste: This soup had a lighter […]

Also posted in Uncategorized | Tagged , , , | Leave a comment

Is Honeycrisp Your Go-To Minnesota Apple? Discover Our Favorite.

Minnesota is home to many delicious varieties of apples, so we narrowed it down to three of our favorites: Honeycrisp, Sweet Tango, and Zestar. Of course we all thought Honeycrisp would be the winner, but we may have discovered a new favorite… The Contestants: Honeycrisp Cost: $2.99/lb. Appearance and taste: Honeycrisps were light red with […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , , , , | Leave a comment

Does Organic Lemonade Taste Better?

The July heat is in full force, and one of the best ways to cool down is with a refreshing glass of lemonade. Which brand should you use to cool off while sitting in the sun? In our recent blind taste test, we put three lemonades to the test to see which we deem the […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , , , , , | Leave a comment

Vanilla Ice Cream: Is Premium Worth The Price?

Summer and ice cream go hand-in-hand, but which brand is most cone-worthy? In our latest blind taste test, we tested three vanilla ice cream brands of varying price points to see if a premium brand is worth the extra cost. The Contestants: Häagen-Dazs – $0.28/fluid ounce Edy’s – $0.13/fluid ounce Kemps – $0.07/fluid ounce The […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , | Leave a comment

Butter’s Back!

Great news! With the growing focus on real ingredients, butter is making a big comeback in the food world—and the one you choose can have a big impact on taste. In our brand test, we found out which one is worthy of your bread! The Contestants: Land O’ Lakes – $4.79 for 4 sticks Essential […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , , | Leave a comment

Which peanut butter are we nutty for?

In honor of National Peanut Butter Day on January 24th, we set out to find the best one for your future sandwiches. The winner was very smooth, spreadable, and had a rich taste, sure to please any peanut butter lover. The Contestants: Essential Everyday – $1.99 at 11¢/ounce Skippy – $1.99 at 12¢/ounce Jif – […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , | Leave a comment

What pre-made stuffing should you buy for Thanksgiving?

The answer may surprise you… As we rapidly approach the holiday season, it’s time to start planning for the great American feast: Thanksgiving dinner. One of the most popular sides for the big meal is stuffing. Some may choose to make it from scratch, while others prefer to purchase pre-made stuffing. In our latest brand […]

Posted in Brand Test | Tagged , , , , , , | Leave a comment